WYBORY: Parlament Europejski popiera wniosek Zielonych o pełnoskalową misję OBWE dla obserwacji wyborów w Polsce

12.07.2023
WYBORY: Parlament Europejski popiera wniosek Zielonych o pełnoskalową misję OBWE dla obserwacji wyborów w Polsce

W czwartek 12 czerwca na biurko dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Matteo Mecacciego trafi zainicjowany przez eurogrupę Zieloni/Wolny Sojusz Europejski apel o objęcie jesiennych wyborów parlamentarnych w Polsce pełnoskalową misją obserwacyjną.

List ten ten powstał w wyniku rozmów między nami, polskimi Zielonymi, a naszymi przyjaciółmi w Parlamencie Europejskim. Europa nie może milczeć, kiedy PiS, za pomocą kolejnych zmian w prawie przygotowuje skok na jesienne wybory parlamentarne. My Zieloni zrobimy wszystko, by jesienne wybory były wolne i demokratyczne.

Z kolei we wtorek, 11 lipca Parlament Europejski znakomitą większością głosów poparł zainicjowaną przez grupę parlamentarną Zieloni/Wolny Sojusz Europejski rezolucję „Prawo wyborcze, komisja śledcza i praworządność w Polsce”. Przyjęcie rezolucji tak skomentowała Tineke Strik, posłanka do Parlamentu Europejskiego, kontrsprawozdawczyni Grupy Zielonych/EFA w sprawie rezolucji:

„Prawo wyborcze i komisja śledcza to niebezpieczne narzędzia, którymi rządząca partia PiS może podważać wolne i uczciwe wybory w Polsce oraz uciszać krytyczne głosy. Przy tych regułach nie możemy być pewni, że wybory odbędą się zgodnie z europejskimi standardami demokratycznymi. Niezbędne jest uruchomienie przez OBWE pełnowymiarowej misji obserwacji wyborów w Polsce.

Europosłanka Zielonych dodała, że nowe poprawki polskiego rządu do ustawy o Sądzie Najwyższym nie naprawią pęknięć w polskiej demokracji stworzonej przez partię PiS, ani nie zagwarantują niezależnego sądownictwa zgodnego ze standardami UE. Komisja Europejska nie powinna uwalniać zamrożonych funduszy europejskich, dopóki polski rząd nie spełni w pełni standardów wymiaru sprawiedliwości. Konieczne jest, aby Komisja Europejska wykorzystała wszystkie dostępne jej narzędzia do walki z kryzysem praworządności oraz do ochrony praw i wolności obywateli w Polsce. Polska to serce Europy. Chcemy aby była kwitnącą demokracją, z rządami prawa i niezależnym sądownictwem”.