BIORÓŻNORODNOŚĆ: Parlament Europejski przyjmuje „Nature Restoration Law”. Sukces dla ludzi, przyrody i klimatu.

12.07.2023
BIORÓŻNORODNOŚĆ: Parlament Europejski przyjmuje „Nature Restoration Law”. Sukces dla ludzi, przyrody i klimatu.

Dziś większością głosów 336 za, przy 330 głosach przeciwnych i 13 głosach wstrzymujących Parlament Europejski przyjął tzw. Nature Restoration Law, czyli prawo na rzecz odbudowy przyrody.

Dzięki dzisiejszemu przyjęciu projektu, już niedługo rozpoczną się negocjacje Parlamentu Europejskiego z Radą i Komisją Europejską w sprawie ustawy, czyli tzw. trilog.

Eurodeputowana i przewodnicząca grupy Zieloni/Wolny Sojusz Europejski Terry Reintke, tak skomentowała przyjęcie rozporządzenia:

„To sukces, zarówno dla przyrody, jak i dla klimatu. Ustawa o odtwarzaniu przyrody jest niezbędna do ratowania przyrody, jest dobra dla klimatu, różnorodności biologicznej i bezpieczeństwa żywnościowego oraz dobra dla gospodarki. Cieszymy się, że konstruktywne stanowisko znalazło większość i opowiedziało się za drogą odpowiedzialnej polityki.

(…) Nadszedł czas, aby zakasać rękawy i powrócić do konstruktywnej i opartej na konsensusie polityki. W ratowaniu przyrody nie ma czasu do stracenia. Nasza grupa będzie pracować w konstruktywnej współpracy ze wszystkimi grupami demokratycznymi, aby jak najszybciej wprowadzić ustawę o odtwarzaniu przyrody”.

Philippe Lamberts, eurodeputowany, przewodniczący grupy Zielonych/WSE w Parlamencie Europejskim, skomentował:

„Największym zagrożeniem dla naszego rolnictwa i źródeł utrzymania jest zmiana klimatu, dramatyczna śmierć gatunków i niszczenie przyrody. Zrozumiało to również ponad 100 dużych firm, które wystosowały dramatyczny apel wzywający do uchwalenia ustawy o odtwarzaniu przyrody i jej wdrożenia.

(…) Nie możemy powstrzymać najgorszych skutków zmian klimatu bez przywracania i wspierania przyrody. Susze, pożary i powodzie niszczą nasze pola i gleby oraz zagrażają naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Dlatego dzisiejsze głosowanie jest dla Europy szansą na przywrócenie naszej przyrody i wspieranie ludzi i planety ponad interesy wielkich rolniczych lobby”.

Przedstawiciele wiodących firm, m.in. Ikea, Nestlé czy Coca-Cola, w liście otwartym domagają się jak najszybszego uchwalenia ustawy naprawczej.

Więcej o Nature Restoration Law przeczytasz na stronie Parlamentu Europejskiego TUTAJ.