WARSZAWA: Wspieraj warszawskie gastro! Składamy projekt uchwały do Rady Miasta Warszawa

28.04.2021
WARSZAWA: Wspieraj warszawskie gastro! Składamy projekt uchwały do Rady Miasta Warszawa

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ

28 kwietnia o godz. 10:00 na Placu Zbawiciela w Warszawie (róg ul. Nowowiejskiej i Placu Zbawiciela) odbędzie się konferencja prasowa warszawskiej posłanki Urszuli Zielińskiej (Partia Zieloni, Koalicja Obywatelska), stołecznego przedsiębiorcy, przedstawiciela Polskiej Izby Gastronomii Polskiej i Rady Krajowej Partii Zieloni Krzysztofa Rzymana, menadżerki restauracji MOD Donuts Oli Sycz, przedstawicieli Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej “Ratujmy warszawskie gastro” oraz warszawskich kół Partii Zieloni.

O AKCJI „WSPIERAJ WARSZAWSKIE GASTRO!”

Z końcem kwietnia mija już sześć miesięcy, odkąd krajowe i stołeczne lokale mogą serwować dania tylko na wynos. Sytuacja wielu restauracji, kawiarni i ich pracowników jest dramatyczna! Szacunki Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej wskazują, że tylko od początku epidemii do końca 2020 roku 200 tys. osób straciło pracę w polskiej gastronomii, a 15 tys. lokali ogłosiło upadłość!

To dlatego dziś, jako warszawska posłanka w tandemie z przedsiębiorcą Krzyśkiem Rzymanem z Zielonych oraz przedstawicielkami i przedstawicielami warszawskich kół Partii Zieloni składamy projekt obywatelskiej uchwały „Wspieraj warszawskie gastro” do Rady Miasta Warszawa . Pod tym hasłem kryje się inicjatywa uchwałodawczą wspierającą warszawskich przedsiębiorców. Celem uchwały jest obniżenie opłat za ogródki gastronomiczne przy miejskich kawiarniach, pubach i restauracjach – do symbolicznego grosza. Podobne rozwiązania wprowadzone na okres pandemii funkcjonują już w wielu miastach w Polsce i na świecie.

Już od 1. kwietnia przy wsparciu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej kilkudziesięciu warszawskich restauracji i kawiarni, z zachowaniem reżimu sanitarnego, zebraliśmy ponad 500 podpisów pod projektem uchwały wśród mieszkańców Warszawy (wymagana liczba podpisów to 300).  Dziś, czyli 28 kwietnia, złożymy uchwałę do Rady Miasta. Równolegle do zbiórki podpisów prowadzimy akcję informacyjną. Mamy nadzieję, że projekt uchwały już wkrótce trafi pod obrady Rady Miasta.

Akcja „Wspieraj gastro” to kontynuacja naszych działań kierowanych do przedsiębiorców. W lutym br. złożyliśmy pakiet 10 postulatów do Ministra Rozwoju. Proponowaliśmy w nim m.in.  obniżenie stawek VAT na całą ofertę gastronomiczną, okresowe obniżki czynszów oraz możliwość otwarcia kawiarnianych ogródków.

Liczymy na to, że obniżka czynszów za ogródki do symbolicznego grosza pomoże ożywić opustoszałe ulice warszawskiego Śródmieścia, a nasz projekt uchwały zyska wsparcie stołecznej Rady Miasta.

PISZĄ O NAS!

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/warszawa-zieloni-chca-obnizenia-oplat-za-ogrodki-gastronomiczne-do-1-grosza,269200.html

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/srodmiescie/warszawa-zieloni-chca-aby-restauratorzy-placili-1-grosz-za-ogrodki-5058171

https://wawalove.wp.pl/warszawa-ogrodki-za-grosz-partia-zieloni-chce-wesprzec-stoleczna-gastronomie-6624346597706272a

https://www.horecatrends.pl/gastronomia/114/ogrodki_gastronomiczne_za_1_gr,7492.html

https://www.dlahandlu.pl/gastronomia/politycy-zielonych-chca-by-oplaty-za-ogrodki-gastronomiczne-wynosily-1-gr,97211.html

https://www.se.pl/warszawa/warszawa-oni-chca-ogrodki-gastronomiczne-za-jeden-grosz-zieloni-zbieraja-podpisy-aa-5HVe-k98v-nUTF.html