KLIMAT: Szczyt klimatyczny COP26. Podejmij wyzwanie!

02.11.2021
KLIMAT: Szczyt klimatyczny COP26. Podejmij wyzwanie!

W niedzielę 31 października w szkockim 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿#Glasgow🌍 rozpoczął się szczyt klimatyczny #COP26. Ta „konferencja stron” potrwa do 🗓12 listopada. Jej celem jest podjęcie takich zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych przez kraje całego świata, które pozwolą na powstrzymanie przegrzania powierzchni Ziemi powyżej +1.5 stopnia C – w porównaniu z okresem przedindustrialnym.

Choć na co dzień w Sejmie walczę przede wszystkim o zmiany systemowe: dekarbonizację energetyki, inwestycje w OZE i przyrodę, to podczas trwania szczytu sama podejmę wyzwanie #ClimateChallenge. Spróbuję zredukować mój własny ślad węglowy, czyli emisje dwutlenku węgla, które produkuję na co dzień. Postaram się też pokazać, co każda i każdy z nas może zrobić dla poprawy klimatu. 

Podejmij wyzwanie #ClimateChallenge razem ze mną. Tyko wspólnie damy radę naprawić nasz klimat.💚💚💚

Zrób zdjęcie lub filmik o tym, jak redukujesz emisje, poprawiasz efektywność energetyczną mieszkania (np. przez docieplanie), oszczędzasz energię, podróżujesz transportem publicznym – i wrzuć na FB, TT ub Insta z hashtagiem #ClimateChallenge.

🌍#ClimateChallenge Wyzwanie #1: korzystaj z niskoemisyjnego transportu!

Czy wiesz, że prawie 30% całkowitej 💨emisji #CO2 w 🇪🇺#UE pochodzi z sektora transportu, z czego aż 72% – 🚘🚖🚍z transportu drogowego?

W ramach działań mających na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, UE ustanowiła cel ↘️zmniejszenia emisji z transportu o 60% do 2050 r. w porównaniu z poziomami z roku 1990. W przypadku 🚘samochodu osobowego emisja CO2 wynosi w sumie średnio aż 271 g na każdy przejechany kilometr – w przeliczeniu na 🧏‍♀️1 pasażera. Lepiej wypada pod tym względem 🚍transport autobusowy (101 g). Najmniej szkodliwa dla środowiska naturalnego jest… 🚲jazda rowerem.

Jak wylicza Europejska Federacja Cyklistów, jazda rowerem jest średnio 13 razy mniej szkodliwa dla klimatu od jazdy samochodem osobowym👍👍👍Wybór roweru zamiast samochodu czy autobusu – jako środka transportu do miejsca pracy może oznaczać zmniejszenie emisji o 750 kg CO2 w skali roku, przy założeniu czterech wyjazdów w ciągu tygodnia na dystansie 8 km w jedną stronę. W takim przypadku osoba zaoszczędziłaby również sporo na paliwie (ok. 380 l benzyny, czyli 💰ok. 2 280 zł!). #COP26

🌍#ClimateChallenge Wyzwanie #2: Wyłączaj światło i korzystaj z energooszczędnych żarówek

Oświetlenie generuje 6% emisji dwutlenku 🌎węgla w skali globalnej. 📈Najwięcej światła w domu potrzebujemy w sezonie 🍂❄️jesienno-zimowym. 💰Wtedy rosną też koszty energii. Koszty te są jeszcze wyższe jeśli używasz normalnych żarówek zamiast energooszczędnych.

Lampy i żarówki #LED nie tylko zużywają dużo mniej energii elektrycznej, ale i świecą dłużej. ⏳Tradycyjna żarówka może świecić zazwyczaj przez 1000 godzin, a lampa LED aż do 50 000 godzin. Wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne to spore roczne oszczędności, ponieważ zużywają 80% mniej prądu. ℹ️Średnio w polskich gospodarstwach domowych można znaleźć około 7 tradycyjnych żarówek. Załóżmy, że mamy do czynienia ze standardowymi 60-watowymi żarówkami i używane są średnio przez 4h dziennie – daje nam to zużycie w wysokości 1.7kWh/dzień. Zastąpienie ich oświetleniem energooszczędnym pozwala zmniejszyć zużycie prądu na oświetlenie nawet o 80%, co oznacza, że zmniejszymy nasze dzienne emisje o 1.2 kg CO2, ale także nasze miesięczne rachunki! 📢Pamiętajcie także o wyłączaniu światła w pomieszczeniach i korytarzach, z których nie korzystasz. W ten sposób ograniczycie koszty oświetlenia nawet do 15%.

ClimateChallenge Wyzwanie #3: Przykręć kaloryfer

Obniżenie temperatury zaledwie o 1 st. C we wszystkich polskich domach pomogłoby obniżyć emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc.. 💰 a rachunki Polaków za ciepło zmniejszyć o około 5 do 8 proc. – informuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i apeluje o niemarnowanie ciepła.

ℹ️Z ciepła systemowego korzysta ponad 15 mln mieszkanek i mieszkańców naszego kraju. ✅ Polskie Towarzystwo Alergologiczne potwierdza, że najzdrowsza temperatura dla człowieka to 20 stopni. Każdy, dodatkowy stopień ciepła w domu powiększa ilość wydatkowanej energii o 7-11%. W 20 stopniach możemy komfortowo żyć w naszych mieszkaniach. A do tego zadbać o 10 proc. mniejszą emisję dwutlenku węgla, związana z wytwarzaniem ciepła oraz o 10-15 proc. niższe rachunki.✅ Obniżenie temperatury w mieszkaniach ma też dobry wpływ na zdrowie – co potwierdzają eksperci z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Pozwala także obniżyć nasze rachunki – jeden stopień mniej to niższe zużycie ciepła o około 5-8 proc. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nie marnując ciepła oszczędzamy środowisko.

Prawda, że warto? ➡️https://20stopni.pl/